پودر کربنات کلسیم کوتد

پودر کربنات کلسیم کوتد

پودر کربنات کلسیم کوتد

یک‌شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ | ۱۷:۳۶
۰ نظر ۸۲۱ بازدید

كربنات‌كلسيم کوتد چیست ؟

كربنات‌كلسيم کوتد همان كربنات‌كلسيم ساده مي‌باشد كه با لايه‌ي نازك از اسيد استئاريك (كه از نوع اسيدهاي چرب مي‌باشد) پوشش داده شده است.کربنات کلسیم کوتد یکی از مهمترین مواد بنیادی ارگانیکی در صنایع شیمیایی ، اسید استئاریک است که ماده ایی واکس مانند و جزء خانواده اسید های چرب میباشد . فرمول شیمیایی اسید استئاریک CH3(CH2)16COOH میباشد بطوری که در یک سر آن دو پیوند OH و O ی آزاد وجود دارد : این پیوندها کمک میکنند تا مواد غیر آلی بعد از واکنش با این اسید ( پوشش سطح بیرونی ) ، دارای خاصیت شبه آلی شده و در اصطلاح دارای خاصیت روانلوپریکنت گردند . از بارزترین مزیت های مواد کوتد ، می توان به کاهش چشمگیر جذب روغن ، کاهش تجمع ذرات در عین حداکثر پر کردن فضای خالی ، آبگریزی و … اشاره کرد . کربنات کلسیم یکی از بارزترین موادی است که عمل پوشش دار کردن (کوتد) آن توسط اسید استئاریک انجام می گیرد و نتایج بسیار مطلوبی را در پی دارد .
کربنات کلسیم اصولا یک ماده بسیار مفید برای پلیمرها محسوب می شود و دلیل آن را هم می توان در آن دانست که کربنات کلسیم پایه معدنی دارد و پلاستیک ها به دلیل اینکه برگشت دیر هنگامی به طبیعت دارند و آثار تخریبی محیط زیستی بالا دارند ، در نتیجه هر چقدر جای فیلر را در پلاستیک ها باز کنیم، می توان انتظار داشت که روند بازگشت این مواد به طبیعت تسهیل شود .

پودر کربنات کلسیم کوتد

مزایای کربنات کلسیم کوت شده(کوتد) در مقایسه با کربنات کلسیم ساده

_ قابلیت پخش بسیار زیاد و همگن بودن در محصول .

_ تمایل زیاد به اتصال توسط باندهای شیمیایی به مواد پلیمری .

_ عدم جذب رطوبت به دلیل کسب خصوصیت هیدروفوبیک شده آن .

_ خنثی بودن و عدم خورندگی با توجه به پوشش آلی آن .

_ فلوی و لوبریکاسیون و عدم تولید گرد و غبار در تولید .

خصوصیات کربنات کلسیم کوتد

_ سازگار با طیف گسترده ای از رزین های پلیمری

_ آبگریز یا هیدروفوب

_ اندازه ذرات کنترل شده و یکنواخت این ماده باعث افزایش استحکام و مقاومت محصول نهایی میشود

_کمک به براق بودن محصول

و با توجه به پرکننده های دیگر بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است .

موارد مصرف کربنات کلسیم کوتد

1 _ لاستیک و لوله های لاستیکی

مصرف کربنات پوشش دار در لاستیک و لوله های لاستیکی مورد مصرف در وسایل نقلیه و ماشین آلات سبب افزایش قدرت کشش و عدم پوسته شدن و استهلاک بی رویه محصول خواهد شد .

2 _لوله های پی وی سی سخت

سبب افزایش قابل توجه مقاومت جداره لوله گردیده و این افزای مقاومت در صورت مصرف ۲۰ درصد کربنات پوشش دار تا ده برابر خواهد بود.همچنین محصول نهایی کاملاً صاف ویکنواخت و بدون ترک خوردگی احتمالی می باشد که در حالت مصرف کربنات کلسیم معمولی به وجود می آید .

3 _ صنایع رنگسازی

سبب تولید محصولی بسیار هموژن و پایدار گردیده و قدرت پخش پیگمانهای دیگر را افزایش داده و همچنین سرعت رسوب آنها را به علت افزایش ویسکوزیته محصول کاهش می دهد .

4 _ انواع ظروف پلی پروپیلنی و سندل کفش و کف کفشهای پلیمری

سبب قدرت و استحکارم محصول در مقابل فشار و اصطکاک خواهد شد . میزان مصرف محصولات به عنوان یکی از بهترین و مطمئن ترین فیلرها تا ۳۰ درصد وزنی برحسب محصول امکان پذیر می باشد .


دیدگاه خود را بیان کنید